Nasz adres:

ul. Jagiellońska 103
85-027 Bydgoszcz

Kontakt:

biuro@wentylacjadomowa.pl

Telefon:

tel. +48 52 516 11 25
kom. +48 606 575 048

2001 r. 

Przed 2001 r. odnotowano pojedyncze inicjatywy wentylowania pacjentów w domu. Byli to pacjenci wentylowani inwazyjnie, a działania te były próbą rozwiązania problemu długotrwale wentylowanych pacjentów w oddziałach intensywnej terapii (Centrum Zdrowia Dziecka – 2000 r., dr Marek Migdał, prof. Tadeusz Szreter – 9 pacjentów, Klinika Neurologii CSK w Warszawie – dr Andrzej Opuchlik – 4 pacjentów, Łódzkie Hospicjum dla Dzieci – dr Piotr Stengert).

Badanie Eurovent z 2001 r. oceniające zakres wentylacji domowej w Europie odnotowało w Polsce 8 ośrodków zajmujących się wentylacją domową i około 40 pacjentów wentylowanych w domu (dane te były jednak niepełne, a prawdziwe liczby są nieznane). Pierwszym lekarzem, który na szerszą skalę zaczął wentylować pacjentów w sposób nieinwazyjny był dr med. Zbigniew Szkulmowski, który opierając się na doświadczeniach i kontaktach ze swojego pobytu we Francji, zorganizował w 2001 r. Zespół Domowego Leczenia Respiratorem w Regionalnym Zespole Opieki Paliatywnej w Bydgoszczy.

2002 r. 

Na początku 2002 r. była to grupa ponad 20 pacjentów (z dystrofią mięśniową Duchenne’a, rdzeniowym zanikiem mięśni, skoliozami, stwardnieniem zanikowym bocznym). Pacjenci wentylowani w sposób nieinwazyjny (maska nosowa indywidualnie robiona na miarę, respiratory użyczone dzięki uprzejmości profesora D. Roberta z Francji). Systemowe rozwiązania organizacyjne wzorowane były na ośrodkach zachodnioeuropejskich (ALLP – Association Lyonnaise de la Logistique Posthospitaliere, największym francuskim ośrodkiem terapii oddechowej i pozaszpitalnej w Lyonie, kier. prof. Dominique Robert) i były podstawą przyjętych obecnie uregulowań prawnych Ministerstwa Zdrowia i NFZ.

W 2002 r. dr Zbigniew Szkulmowski był głównym organizatorem konferencji „Wentylacja Mechaniczna w Domu” (Bydgoszcz, 04.10.2002), gdzie po raz pierwszy polscy lekarze mieli okazję wysłuchać kolegów z Francji i dyskutować o powoli dostrzeganym problemie pacjentów z przewlekłą niewydolnością oddechową, którzy wymagają wspomagania oddychania respiratorem.

2003 r. - 2013 r. 

W latach 2003-2013 powstały kolejne ośrodki zajmujące się terapią respiratorem w domu, w tym ośrodki ponadregionalne (aktualnie mamy w Polsce około 40 ośrodków, w tym 6 ponadregionalnych świadczących usługi medyczne w więcej niż jednym województwie, które mają pod swoją opieką 85% pacjentów). W większości są to instytucje prywatne i szpitale nieuniwersyteckie. Średnio na jeden ośrodek przypada 35 pacjentów, ale jeżeli chodzi o ośrodki największe, to jest to ok. 150 pacjentów na ośrodek. Największe polskie centra mają 300 – 400 pacjentów.

Związane jest to z postępującym wzrostem liczby pacjentów wentylowanych w domu. Wzrasta też liczba pacjentów wentylowanych nieinwazyjnie. Od kilku lat opieka długoterminowa nad pacjentem wentylowanym mechanicznie w domu jest finansowana przez NFZ. Wentylacja domowa inwazyjna i nieinwazyjna wpisana została do Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej. Rozwojowi usług medycznych towarzyszył także rozwój naukowy. Powstała Sekcja Wentylacji Domowej Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii (przewodniczący dr Andrzej Pytel).

W Katedrze i Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Collegium Medicum UMK w Szpitalu Uniwersyteckim im. A. Jurasza w Bydgoszczy powstała pierwsza jednostka akademicka – Zakład Fizjopatologii Oddychania i Wentylacji Domowej (kier. Zakładu dr n. med. Z. Szkulmowski, kier. Kliniki prof. K. Kusza).

W 2011 zorganizowana została w Bydgoszczy Pierwsza Polska Konferencja Wentylacji Długoterminowej, która zgromadziła blisko 300 uczestników (lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, a także opiekunów pacjentów), zajmujących się czynnie terapią wentylacyjną w domu pacjenta.

Według szacunkowych danych na 2011 rok w Polsce  wentylowanych było około 1.400 pacjentów, 3,9 pacjenta / 100 tys. mieszkańców (wszystkie dane – Pierwsza Polska Konferencja Wentylacji Długoterminowej, Bydgoszcz, 13-15.10.2011 oraz XVII Międzynarodowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i IT, Gdańsk 21-24.09.2011). W zależności od ośrodka, ilość pacjentów wentylowanych inwazyjnie w stosunku do nieinwazyjnych wynosi 35-50% do 50-65%.

Większość pacjentów w Polsce to chorzy z chorobami neurologicznymi. Największą jednolitą grupą pacjentów są chorzy z SLA. Oprócz tego wentylowani są pacjenci z POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), z zespołem hipowentylacji otyłych, kyphoskoliozami i innymi deformacjami klatki piersiowej, po urazach rdzenia kręgowego i ośrodkowego układu nerwowego, z wadami wrodzonymi, bezdechem pochodzenia centralnego.

Świadczenia refundowane

Świadczenie zespołu długoterminowej opieki domowej dla dorosłych oraz dzieci wentylowanych mechanicznie jest finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Warunkiem koniecznym jest posiadanie przez pacjenta ubezpieczenia zdrowotnego oraz potwierdzającego ten fakt dokumentu. Świadczenie udzielane przez zespół długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wymagających wentylacji mechanicznej realizowane jest w oparciu o umowę zawartą z wojewódzkim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. W ramach podpisanego kontraktu zapewniamy pacjentowi opiekę profesjonalnego zespołu medycznego oraz niezbędny sprzęt medyczny, spełniający wymogi Ministerstwa Zdrowia.

Zgłoszenia i kontakt

Pacjenci wymagający terapii respiratorem mogą być zgłaszani przez swoich lekarzy, rodziny, opiekunów lub osobiście. Przyjmujemy zgłoszenia drogą mailową, telefonicznie, faxem lub listownie. Po otrzymaniu zgłoszenia kontaktujemy się z osobą zgłaszającą i rodziną chorego celem udzielenia informacji oraz uzgodnienia kwalifikacyjnej wizyty lekarskiej w miejscu pobytu pacjenta.

ul. Jagiellońska 103, 85-027 Bydgoszcz

biuro@wentylacjadomowa.pl

tel. +48 52 516 11 25

kom. +48 606 575 048

Social Media
Polityka prywatności
Klauzula informacyjna

OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wentylacja Domowa. 2018. / Projekt i wykonanie: MW agencja kreatywna